Paris is always a good idea…

I know, it was supposed to be inexpensive but I actually disagree that you need to go to Paris with a bag full of money. We made booking at airbnb.co.uk where you can rent a room / studio flat or a house (depending on your budget) from private owners and you could find prices from only £35 per night! We took our own car down as for four people it was a cheaper option and left it in the underground garage at our accommodation (always make sure, a host is providing a parking space for you when driving down to Paris, as parking is a real nightmare there). We lived so close to the town center that the first day we didn’t use public transport at all! Next day we used French Metro to move around (daily ticket around 20 Euros for 4 people).

Depend on what you want to see and where you want to go you can spend less or more money. The admission to Musee du Louvre was around 12 Euros per person (children go for free), l’Arc de Triomphe 9,50 Euros per person and The Eiffel Tower was the most expensive of all, to the top floor we paid 50 Euros for a family ticket. However, we paid with no regret as it was a lifetime experience that may or may not happen again!

//

Wiem, że miala być niedrogo, ale nie zgodzę się z tymi, ktćrzy uważają, że do Paryża trzeba pojechać z worem pieniędzy. Zrobiliśmy rezerwację na stronie airbnb.co.uk, gdzie w zależności od waszego budżetu można wynająć pokój, mieszkanie lub cały dom od prywatnych wlaścicieli (ceny już od 35 funtów za noc). Pojechaliśmy własnym samochodem, iż na 4 osoby była to tańsza opcja. Na szczęście wynajetę przez nas mieszkanie miało podziemny parking, gdzie spokojnie mogliśmy zostawić samochód (zawsze się upewnijcie, że gospodarz zapewni wam miejsce parkingowe, gdyż parkowanie w Paryżu to istny horror). I byżo na tyle blisko centrum, że pierwszego dnia obeszliśmy wszystko na nogach. Dopiero następnego dnia skorzystaliśmy z Metra, żeby zaoszczędzić na czasie (dzienny bilet ok 20 Euro za 4 osoby)

W zależności od tego co chce się zwiedzić i co zobaczyć, można wydać mniej lub więcej pieniędzy. Wstęp do Luwru kosztował 12 Euro na osobę doroslą (dzieci wstęp wolny), Łuk Triumfalny, 9,50 Euro dorosły a najdroższa atrakcja to wyjazd na szczyt Wieży Eiffla- 50 Euro za rodzinę. Nie żalujemy ani centa wydanego na te atrakcje, gdyż te wspomnienia i widoki pozostaną z nami na zawsze, a nie wiadomo czy nadaży się jeszcze okazja, aby to powtórzyć!

DSC06067 kolay2 DSC06037 DSC06088 DSC06044DSC06187 DSC06145

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s