Bank holiday weekend in Wales // Długi weekend w Walii

Last long weekend we decided to go to Wales (yes, again!). Not everything went according to the plan, to begin with the weather and then means of transport. However, when it comes to spending some days out, we are never too fussy and we try to be prepared for everything. So we packed the boot up and off we went. To Wales!

//

Ten długi weekend, zdecydowaliśmy spędzić w Walii (tak, znowu!). Nie wszystko poszło zgodnie z planem, począwszy od pogody a kończąc na środku transportu. Jednakże, gdy chodzi o spędzenie gdzieś miło paru dni poza domem, nigdy nie jesteśmy zbyt wybredni i staramy się być przygotowani na każdą ewentualność. Tak więc zapakowaliśmy bagażnik i w drogę! Do Walii!

DSC07836

barmouth

After a short stop in Barmouth we went up north and somewhere on the way to Harlech, we wentoff road to find a lovely 2 mile road leading to the lake Llyn Bodlyn. The place was so adorable we stayed for hiking and camping there.

//

Po krótkim postoju w Barmouth, ruszyliśmy na północ i gdzieś w połowie drogi do Harlech zjechaliśmy z glównej drogi w ciągnącą się ponad 2 mile polną drogę, prowadzącą do jeziorka Llyn Bodlyn. Tam też zostaliśmy na noc.

snow

DSC07883 DSC07930

Next day we set off to see the Harlech Castle, built in 13th century by Edward I. It was totally covered with mist and so it looked a bit eerie. It was an interesting experience though!

//

Następnego dnia pojechaliśmy zwiedzić XIII-to wieczny Zamek Harlech, zbudowany przez Edwarda I. Całe miasteczko i zamek były spowite mgłą, przez co wyglądały niczym z horroru. Nie mniej jednak, było to bardzo interesujące doświadczenie.

DSC07995

PicMonkey Collage

DSC07979 DSC07997 DSC08012

After visiting the castle, we had the best ice-cream ever! // A po zwiedzeniu zamku, zjedliśmy najlepsze lody, jakie dotej pory spróbowaliśmy!

PicMonkey Collage2DSC08021

Later on during the day, we had another stroll up the hills in the place I wouldn’t dare to pronounce or spell! (I took the picture though!) // Później wdrapaliśmy się na kolejny pagórek w miejscu, którego nazwy nie poważę się wymówić, czy nawet przeliterować, aczkolwiek zrobiłam zdjęcie!

DSC08033

DSC08049 DSC08074

We promised ourselves, we are coming back there on our bikes in Summer! // Obiecaliśmy sobie, że wrócimy tam latem na motorach!

Advertisement

4 thoughts on “Bank holiday weekend in Wales // Długi weekend w Walii

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s