Moje miejsce w Polsce – Warmia, Olsztyn

Ten wpis powstał w ramach wakacyjnego projektu Klubu Polki na Obczyźnie.

Na wstępie powiem tylko, że długo się zastanawiałam, czy wybrać Olsztyn, czy Cieszyn, ale jednak wygrał ten pierwszy.

Nie jest to moje miasto rodzinne, w Olsztynie urodził się i wychował mój mąż. Ja natomiast “odkryłam” go tak naprawdę, po naszym ślubie i bardzo szybko pokochałam. A za co, o tym zaraz napiszę.

Po pierwsze, Olsztyn ma przepiękną starówkę. Ilekroć bym tam nie była, zawsze zachwycam się widokiem zamku oraz pomnikiem Kopernika, z którym turyści robią sobie przeróżne, czasem dość czułe zdjęcia 😉

DSC09764

DSC09766

Zazwyczaj spacerujemy brzegiem rzeki Łyny, gdzie można też usiaść w jednym z wielu ogródków i wypić zimne, regionalne piwo.

DSC09760

Przy samym zamku lub na rynku głównym, w lecie odbywają się liczne imprezy, jak np. Olsztyńskie Lato Artystyczne.

DSC09767

DSC09771

Wysoka Brama Olsztyn
Wysoka Brama

Osoby żądne odrobiny zakupowych emocji mają do wyboru m.in. nowo powstałą Galerię Warmińską lub Galerię Aura.

aura_centrum_olsztyna
source: galeriaaura.pl
source: i.wm.pl
source: i.wm.pl

Ale co dla mnie najlepsze i najfajniejsze w Olsztynie, to bliskość natury. Jezior przede wszystkim i lasów. W samym Olsztynie jest piękne i ogromne jezioro Ukiel przy którym właśnie odnowiono i przebudowano plażę miejską.

source: wo24.pl
source: wo24.pl
source: m.wm.pl
source: m.wm.pl

My natomiast w tym roku spędziliśmy część wakacji nad jeziorem Gim, które znajduje się ok 30km od Olsztyna w gminie Butryny. Uwielbiam to jezioro, ze względu na jego położenie pośrodku sosnowego lasu! Powiem szczerze, że dawno tak nie odpoczęłam, ale to akurat nie tylko zasługa wypoczynku na łonie natury, ale moich teściów, którzy nam ten odpoczynek umożliwili.

DSC09596 DSC09628 DSC09629 DSC09641-3

To czego na zdjęciach nie pokazałam, to to, że warmińskie lasy w lecie pełne są jagód a później grzybów. Tego, że na poza olsztyńskich polach dumnie przechadzają się bociany i żurawie (te drugie budziły mnie, gdy nocowaliśmy w Jonkowie). Tego, że na Warmii jest mnóstwo zabytków i skarbów kultury. A przede wszystkim ludzie. Ludzie, którzy są mili i uczynni, a przynajmniej ja na takich tam trafiłam.

Przepiękne zdjęcia Warmii można też zobaczyć na blogu Zbyszka, sama się często nimi zachwycam.

Na zakończenie dodam, że ten projekt dedykujemy akcji „AUTOSTOPEM DLA HOSPICJUM” – Przemek Skokowski wyruszył autostopem z Gdańska na Antarktydę, by zebrać 100 tys. zł. na Fundusz Dzieci Osieroconych oraz na rzecz dzieci z Domowego Hospicjum dla dzieci im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Na chwilę obecną brakuje 35 tys. Jeśli podoba Ci się nasz projekt, bardzo prosimy o wsparcie akcji dowolną kwotą.  Więcej info: https://www.siepomaga.pl/r/autostopemdlahospicjum

Advertisement

10 thoughts on “Moje miejsce w Polsce – Warmia, Olsztyn

  1. bardzo lubię Olsztyn! Sporo mojej rodziny tam mieszka i za dzieciaka często bywałam. Teraz mi jakoś nie po drodze, ale zachęciłaś, żebym znów się z wizytą wybrała, bo widze jak bardzo się zmieniło to miasto i jak wypiękniało!

    Like

  2. W Olsztynie byłam tylko raz. Pamiętam to doskonale, ponieważ było to jedno z kilku miast, do których składałam dokumenty na studia. Niestety (a może z perspektywy czasu i stety) nie dostałam się na tamtejszy uniwersytet. Jednak dzięki Twojej relacji zdałam sobie sprawę, że po tylu latach warto ponownie odwiedzić to miejsce 🙂

    Like

  3. Olsztyn to faktycznie piękne miasto, ale mnie jednak ciągnie nawet bardziej na wschód. Chyba jestem dzikusem, bo Suwalszczyzna to takie moje miejsce.

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s