Golden Hour by Como.

Nad Como dotarłyśmy popołudniem. Miałyśmy w planie dotrzeć łódką do Bellagio, ale niestety było już dość późno na taką wyprawę. Właściciel łodzi powiedział jednak, że może nas zabrać na nieco krótszy rejs. Ochoczo wskoczyłyśmy na pokład i wystawiłyśmy twarze do słońca.

We arrived at Como in the afternoon. We had a plan to reach Bellagio by boat but unfortunately, it was quite late. We could still buy tickets for a shorter cruise though, so we jumped on a deck and faced the sun.

DSC00934

Już niebawem naszym oczom ukazały się, niczym wyrastające z wody, ośnieżone szczyty Alp.

Shortly after, we saw majestic, snow capped summits of the Alps.

DSC00944

Słońce chyliło się ku zachodowi, przynosząc wieczorny chłód, ale również niesamowite światło.

The sun was quickly coming down, bringing the evening chill but also an amazing light!

DSC00952

DSC00970

Wysiadłyśmy na wschodnim brzegu w miasteczku Torno, chciałyśmy napić się kawy, Aperolu i jak najdłużej nacieszyć się tą niezwykłą aurą.

We got off at the eastern shore in a little town of Torno. We fancied some coffee, Aperol spritz and to enjoy the aura as much.

Zanim się zorientowałyśmy, nadszedł wieczór. Pokręciłyśmy się jeszcze po uliczkach Torno i musiałyśmy łapać ostatni prom do Como. Wracałyśmy z uśmiechami na twarzach i widokami jeziora na długo zachowanymi w pamięci…

Before we noticed, afternoon turned into the evening. We wandered around the streets of Torno for a while and then we had to to catch the last boat to Como. We were leaving the place with smiles on our faces and memories filled with pictures of this amazing place…

DSC01063

 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s